Pracownia USG w TOP-MED
Pracownia USG w Przychodni TOP-MED w Bytomiu realizuje dla Pacjentów zadeklarowanych do naszego POZ badania ultrasonograficzne, które są wykonywane przez doświadczonego specjalistę z dziedziny diagnostyki obrazowej. Badania USG to kluczowa metoda nieinwazyjnej diagnostyki, pozwalająca na szybkie i dokładne zobrazowanie narządów wewnętrznych oraz tkanek, co przekłada się na efektywną diagnozę i leczenie wielu schorzeń.
Już wkrótce zapraszamy do nowej Pracowni USG z pełnym zestawem badań ultrasonograficznych. O wszystkim będziemy Państwa na bieżąco informować.
Przygotowanie do badania USG
Przygotowanie do badania USG (ultrasonograficznego) zależy od rodzaju badania oraz obszaru ciała, który ma być poddany diagnostyce. Poniżej przedstawiamy ogólne wytyczne dotyczące przygotowania do najczęściej wykonywanych badań USG:
- USG jamy brzusznej
- USG nerek
- USG pęcherza moczowego i narządów miednicy mniejszej (np. USG prostaty, macicy, jajników)
- USG tarczycy, węzłów chłonnych, piersi, czy narządów powierzchownych (np. mięśni, stawów)
- USG ciąży
USG jamy brzusznej
- Na czczo: Należy być na czczo przez co najmniej 6 godzin przed badaniem. Nie można spożywać jedzenia, pić kawy, herbaty ani napojów gazowanych. Dozwolone jest picie niewielkiej ilości wody.
- Unikaj gazotwórczych pokarmów: Dzień przed badaniem warto unikać pokarmów powodujących wzdęcia, takich jak rośliny strączkowe, kapusta, cebula, gazowane napoje.
- Wypełnienie pęcherza: W niektórych przypadkach (np. USG nerek lub pęcherza) pacjent może być poproszony o wypicie wody na około godzinę przed badaniem, aby wypełnić pęcherz.
USG nerek
- Pij wodę: Na godzinę przed badaniem należy wypić około 1 litra wody i nie oddawać moczu, aby pęcherz był pełny.
- Dieta bezgazowa: Podobnie jak przy USG jamy brzusznej, zaleca się unikać gazotwórczych pokarmów.
USG pęcherza moczowego i narządów miednicy mniejszej (np. USG prostaty, macicy, jajników)
- Pełny pęcherz: Na około godzinę przed badaniem wypij około 1-1,5 litra wody i nie oddawaj moczu. Pełny pęcherz pomaga uzyskać lepszy obraz narządów miednicy mniejszej.
USG tarczycy, węzłów chłonnych, piersi, czy narządów powierzchownych (np. mięśni, stawów)
- Brak specjalnych przygotowań: W przypadku tych badań nie są wymagane specjalne przygotowania. Można je wykonywać o każdej porze dnia, a nie ma potrzeby stosowania diety czy picia większej ilości wody.
USG ciąży
- Wczesna ciąża: W przypadku badania USG we wczesnej ciąży (do 12. tygodnia), należy wypić około 0,5-1 litra wody na godzinę przed badaniem, aby wypełnić pęcherz.
- Późniejsza ciąża: Po 12. tygodniu nie ma już konieczności wypełniania pęcherza, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Rejestracja na badanie USG
W celu ustalenia godziny i terminu badania prosimy skontaktować się z przychodnią lekarską TOP-MED telefonicznie pod numerem (32) 289-44-20/ 289-55-90 bądź osobiście umówić wizytę w rejestracji przychodni.